Kas sooviksid endale päris oma pesa?

Uuringufirma Spinter viis käesoleva aasta aprillis läbi veebiküsitluse, kus küsitles veidi üle tuhande inimese vanuses 18-75 ja küsitlusest selgus, et 48% inimestest, kes elavad täna üüripinnal plaanivad isikliku kodu soetamist lähima kolme aasta jooksul. Esimese kodu ostmine ning  kodulaenu võtmine võib tunduda ületamatu bürokraatiakadalipp, kuid kui rahulikult kodulaenu võtmise protsessi süveneda, siis ei tundu see üldse nii keeruline.

Esimese asjana tuleks kindlaks teha kui suur kodulaen on vajalik, et soovitud kodu osta ning kuidas soovitakse laenu tagatis seada. Kas on olemas kodulaenu sissemaks või soovitakse laenu võtta ilma sissemakset tegemata. Laenu võtmine sissemaksu tegemata eeldab lisatagatise olemasolu. Lisatagatis tähendab seda, et lisaks ostetavale kinnisvarale seatakse tagatiseks veel mõni korter, maja või maatükk. Kui endal puudub nii lisatagatis, kui ka sissemakse raha, siis tasub pöörduda lähisugulaste poole, kellega teil on usalduslik vahekord ning kellel mõni kinnisvara seisab ilma hüpoteegita. Kui kodu välja valitud ning vajadusel lisatagatiski leitud, siis tasub pöörduda laenu saamiseks Ehital krediidi poole.

Esimese sammuna tasuks läbi lugeda kodulaenu tingimused ning seejärel laenu summa ja tagasi maksmise periood sisestada laenukalkulaatorisse. Kui olete laenu suuruse ning tagastamise aja sisestanud, siis annab laenukalkulaator teile aimu ligikaudsest igakuisest laenu tagasimakse suurusest. Saanud teada makse suuruse tasub võtta hetke mõtlemisaega ning arutada kõigi osalistega läbi, et kas igakuise makse suurus mitte üle jõu ei hakka käima ning kas kodulaenu tingimused on teile sobilikud. Kui peale mõningast mõtisklust selgub, et laenukalkulaatorist vastu vaadanud number on jõukohane ning laenutingimused sobivad, tasuks ära täita laenutaotlus. Peale kodulaenu taotluse täitmist saadetakse teile indikatiivne pakkumine, kus on ära märgitud, kas esialgsel hinnangul on teil võimalik laenu saada ning milline saab olema hinnanguline laenusumma ning kodulaenu intress.

Peale seda ootame teid juba enda kontorisse, kus täidetakse koos konsultandiga ära laenutaotlus paberkandjal ning konsultant selgitab kõiki edasisi samme alates laenulepingu allkirjastamisest kuni hüpoteekide seadmiseni notari juures. Kui konsultandi juures käidud saabub õige pea teile personaalne laenupakkumine, mis kajastab juba reaalselt teie kodulaenu tingimusi ning millele on lisatud maksegraafik. Peale seda jääb üle veel ainult notaris käia ning saategi endale unistuste kodu soetada.