Kui oled plaaninud võtta laenu, puutud kindla peale kokku ka intressidega. Sind kui laenuvõtjat huvitab kõige rohkem see, milline on sinu jaoks soodsaim laen ja see sõltub suurel määral just intressidest. Lihtsalt öeldes on intress laenu eest makstav tasu. Muidugi kaasneb laenu võtmisel veel teisi kulusid – näiteks tasu lepingu sõlmimise eest, notaritasu ja riigilõiv kinnisvaraga tagatud laenude puhul jm. Laenu perioodi ja tagasimakseid silmas pidades on seega olulisemad tegurid intress ja krediidi kulukuse määr, mis mõjutavad sinu laenu kulukust.

Kindlasti oled kursis sellega, et on odavamaid ja kallimaid laene, see tähendabki eelkõige erinevat intressimäära. Lähtuvalt intressist saadavad laenuandjad sulle ka erinevaid laenupakkumisi. Millest siis laenuintressi arvutamisel lähtuda?

Kõige esimene asi, mida peaksid teadma, on see, et laenuintressi arvutatakse laenu jäägilt. Laenu jääk on laenu põhiosa hetkeseis.

Laenulepingu sõlmimisel pead kindlasti jälgima ka seda, kas laenul on fikseeritud või muutuv intress. Jah, see on keeruline teema, kuid lõpuks oled sina laenuvõtja ja intressimäärast sõltub see, kas võetud laen on sulle rohkem või vähem kulukas.

Kui laenul on fikseeritud intress, siis lepitakse see kokku laenu võtmisel ja laenu tagasi makstes see ei muutu.

Fikseerimata intressimäär, ehk muutuv intress lepitakse enamasti kokku pikaajaliste laenude puhul, mis on kinnisvaraga tagatud. Sel juhul on laenulepingus kirjas baasintress, näiteks kuue kuu Euribor (Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäär) ja marginaal.

Baasintressile lisanduv marginaal on tundlik tegur, mis arvutatakse konkreetselt sinu kui laenuvõtja varasema maksekäitumise, laenule antud tagatiste ja muude näitajate põhjal.

Kui oled võtnud fikseeritud intressiga laenu, siis tähendab see, et tasud igakuiseid laenumakseid intressiga, mis näiteks viie, kümne või enama aastaga ei muutu, sõltumata sellest, kui palju selle perioodi jooksul muutub Euribor. Teatud mõttes on fikseeritud intress sinu kui laenuvõtja jaoks kaitse. Kui aga baasintress aja jooksul hoopis langeb, tasud sina ikka oma laenult nii suurt intressi kui see oli laenulepingut sõlmides kokku lepitud.

Krediidi kulukuse määr väljendab laenusaajale laenu kasutamisest tulenevate kulude koormust aastas. Lühidalt öeldes krediidi kulukuse määra kalkuleerimisel võetakse arvesse muud laenuvõtmisega kaasnevad kulud nagu näiteks lepingutasu jne. Krediidi kulukuse määra arvutamisel lähtub laenuandja Eesti Vabariigi Rahandusministri poolt kinnitatud valemist.

Nüüd sa siis tead, et sa pead teadma, kas tegu on fikseeritud või muutuva intressiga ehk baasintressi ja marginaaliga ning kui suured on muud kulud, mis on seotud laenulepingu sõlmimisega.
Internetis on saadaval laenu- ja intressi kalkulaatorid, ometi on laenuintressi arvutamine keeruline.

Millest siis alustada?

Kõige targem on siin küsida pakkumisi erinevatelt finantsasutustelt ja neid omavahel võrrelda. Meie soovitame sul nõu pidada EHITAL Krediit laenuhalduriga, kes orienteerub nii finantsturgude hetkeseisus kui ka nende pikaajaliste arengute suhtes. Kõik need asjaolud puudutavad sind kui laenuvõtjat lühemas või pikemas perspektiivis ja siin saad sa suure tõenäosusega parima laenupakkumise.

Kõige soodsam intress on enamasti tagatud pikaajalisel laenul, sest siis on ka laenuandja risk madalam. Kallima intressiga on tagamata laenud, mis sobivad rohkem ootamatute väljaminekute katmiseks.
Ehital Krediit pakub igale oma kliendile võimalikult soodsamat kodulaenu ja eluasemelaenu intressi. Meie keskmine kodulaenu intress on 10% ja 14 % vahel. Ka hüpoteeklaenu puhul pakume samas suurusjärgus intressi, see on 10% ja 14% vahel. Võid meid julgelt oma rahaasjades usaldada!